Pokud pociťujete příznaky svědčící o poklesu testosteronu v těle je třeba s tím něco dělat. Pomoci Vám může změna jídelníčku a zařazení správných potravin.
Co je testosteron
Pod pojmem testosteron se skrývá steroidní hormon. Tedy jednoduše se jedná o mužský pohlavní hormon. Tento hormon se produkuje ve varlatech a v nadledvinkách a je odpovědný za rozvoj sekundárních pohlavních znaků v pubertě. S příchodem 25 roku života pomalu hladina testosteronu začíná klesat v průměru 1-2 % za rok. Tento hormon je také ale odpovědný za růst svalové hmoty, silné kosti, ale také psychickou pohodu a akčnost. Nízké hodnoty mohou zapříčinit i neplodnost. Dokonce i ženy produkují tento hormon ve vaječníku. Nejvyšší hodnotu dosahují v období ovulace, a proto jsou výbušné a podrážděné.
Jak podpořit tvorbu a zvýšení testosteronu v krvi
Zvýšení testosteronu na jeho optimální hodnotu je velmi důležité pro celkové fungování mužského těla. Pojďme se podívat na pár rad, jak podpořit hladinu testosteronu v krvi. Velmi důležitý je spánek a to nejméně 7-8 hodin denně. Další hlavní způsob, jak zvýšit hladinu hormonu v těle je dodáním tělu nezbytných vitamínů z ovoce a zeleniny. Nejvíce se jedná o zinek, hořčík, vitamíny C a D a B6. Stres je další velmi důležitý ukazatel. Při stresu se vytváří hormon kortizol, který Váš testosteron zadupe do země. Pokud patříte mezi sportovně založené osoby, cvičte v posilovně více cviky jako je mrtvý tah, dřepy anebo tlak s velkou činkou. V neposlední řadě i více sexu může pomoci. Stabilizovat testosteron můžete dodržováním pitného režimu, zhubněte a jezte více sacharidů a minerálních látek. Dopřát si můžete také para ořechy, vejce, avokádo, olivový olej anebo kvalitní červené maso.
Co se stane, pokud budete mít sníženou hladinu testosteronu
Tak jak při zvýšení testosteronu se budete cítit lépe tak při snížení Vám nejen klesne sexuální apetit, ale také s tím související problém s erekcí, duševní nepohoda, pocity únavy a vyčerpání a třeba i ztráta vlasů.