Dříve bylo naprosto běžné, že byla cena kupovaných produktů důležitější než jejich kvalita. V posledních pár letech se ovšem Čechům dostalo dost důkazů, že suroviny, které si dáváme do těla jsou důležité. A to nejen jako prostředek k tomu, abychom neměli hlad. Kvalita se sice projeví na vaší peněžence, ale také na zdraví. To dá rozum. Ale až teď se podle toho začínáme řídit.
Spotřebitelé dříve uváděli, že měsíčně zaplatí za jídlo do dvou tisíc korun na osobu. Dnes je to mnohem více. Podle průzkumu společnosti KPMG ve spolupráci s agenturou Data Collect se ukázalo, že 46 procent respondentů dá přednost kvalitě nad cenou potravin. Zúčastněných přitom bylo na 1000 osob, které mají na starost nákupy ve své domácnosti.
Zdálo by se, že je dnešní společnost čistě konzumní a nejdůležitější věcí jsou pro ni peníze. Jak se ale ukazuje u jídla, pití a mnoha dalších produktů, tak tomu již vůbec není. I přesto, že si Češi neustále stěžují na nízké příjmy, tak jsou čím dál více ochotni investovat vydělané finance do skutečně důležitých věcí. A mezi ně potraviny zaručeně patří.
Kromě dvou základních kritérií zkoumali se i další podstatné aspekty nákupu. Z výzkumu vyplývá, že složení potravin je pro některé lidi nejdůležitějším údajem ze všech. Celých 17 procent účastníků průzkumu pro tuto informaci hlasovalo. Země původu je poté rozhodující pro šest procent zákazníků.
Jaká jsou tedy nejdůležitější kritéria pro ideální nákup?
Zdá se, že při výběru rozhoduje také vzdělání kupujících. Vysokoškoláci dávají přednost kvalitě mnohem více než osoby bez vzdělání. Může jít ale také o souvislost s jejich finanční situací. Pokud budeme předpokládat, že má vysokoškolák středního věku vyšší plat než běžný dělník středního věku, tak je rozhodnutí jasné. Někteří lidé totiž během nakupování nemají na výběr. I když by chtěli do pořádného jídla investovat, ale nemají na to peníze.