Kdokoli provozuje na zahradě bazén, je si vědom, že ke koupání nestačí jen plastová nádrž, ale že bude potřebovat i celou řadu příslušenství. Bude nutné pořídit filtrační zařízení, přípravky pro desinfekci vody, testery, teploměr, plováky, schůdky, hadice a celou řadu dalších pomůcek. Mezi nimi se nachází také jedna docela nenápadná, a přitom velmi důležitá věc – krycí hladinová solární plachta.
Možná vás napadá, že se krycí plachty pořizují hlavně kvůli nečistotám, které dopadají na hladinu, což je samozřejmě pravda, a tím se také snižují náklady na udržení čistoty vody, kdy nemusí tak často běžet filtrační čerpadlo, a není nutné tak často přidávat do vody desinfekci, ovšem je tu ještě jeden pádný důvod, proč bazén zakrývat v době, kdy se v něm nekoupete.
Odpařování vody – zdánlivá banalita, která vás při dnešních cenách vodného a stočného může přivést k zajímavým hodnotám. Z vodní plochy o rozměrech cca 6 x 5 metrů, tedy z 30 metrů čtverečních, se za 24 hodin vypaří přibližně 150 litrů vody. Dokonce i u velmi malých bazénů, o průměru necelé čtyři metry, to není zanedbatelné číslo, jde o nějakých 50 až 60 litrů vody za den. Když si to vynásobíte počtem dnů provozu bazénu, kdy se v něm nachází voda, jde o značné množství vody, které musíte dolít, a také zaplatit.
Krycí plachta dokáže odpařování vody zabránit, takže vás úspora nemine, tedy s ohledem na odečtení pořizovací ceny solární plachty.
Pro zajímavost – zajímavá je skutečnost, kolik vody se vypaří za den z takového velkého městského venkovního koupaliště, řekněme o rozměrech 50 x 21 metrů, což je například venkovní bazén v Praze Vršovicích na Slavii. Jedná se o plochu 1050 čtverečních metrů a z té se za den vypaří zhruba pět kubíků vody, tedy pět tisíc litrů. Za měsíc to dělá 150 kubíků vody, a při ceně vodného a stočného zhruba 105 korun se jedná každý měsíc o částku necelých 16 tisíc korun.