Senioři za volantem bývají pro ostatní řidiče často trnem v oku. Nadávají jim do čepičářů, nedělních řidičů a většinou si jich vůbec neváží. Řidiči senioři jsou často pokládáni za ty, co způsobují hodně nehod. Často se objevují i volání po odebrání řidičského průkazu od určitého věku. Je to ale opravdu tak vážné?
· Kdy senior může normálně řídit
Senioři mohou řídit, pokud chodí na pravidelnou prohlídku k lékaři, nechává se pravidelně posoudit kvůli řidičskému průkazu, má vyšetřený zrak i sluch a nemá problémy s reakcemi. Většina řidičů řídí i část seniorského věku, jak dlouho je to ale zdravé? Tak především je důležité, aby se senior na řízení sám cítil. Musí se být schopen soustředit, včas reagovat a dokázat se zapojit do hustého silničního provozu bez paniky a strachu. Pokud to vše zvládá, není důvod k odebírání řidičského průkazu. Stáří člověka nemusí nutně znamenat to, že nezvládá řídit.
· Kdy by senior řídit neměl
Zásadní je zdravotní stav seniora, ten posoudí pouze lékař. Pokud lékař uzná, že by senior řídit neměl, pak by měl senior ustoupit a řidičského průkazu by se měl vzdát. Chvíli to trvá, než si senior uvědomí, že to lékař nemyslí zle ale, že skrze nemoc či silné léky nemá takové reakce jako dříve a prostě už se do silničního provozu nehodí. Zpozorněte také, pokud má senior často „malé“ nehody, které způsobil. Seniorovi může chvíli trvat, než se s novým stavem smíří, je nutné se ale také zapojit. To, že senior přijde o řidičský průkaz, často znamená, že je méně mobilní. Snížená mobilita u seniorů je velký problém a je potřeba aby se v tomto případě zapojila do péče i rodina. Seniory je nutné vozit k lékaři a někdy také udělat velký nákup a tyto problémy se často špatně řeší bez auta.
Pokud vidíte na vašem příbuzném seniorovi, že už řízení nezvládá, zkuste si s ním promluvit o daném problému a zařiďte mu kontrolu u lékaře, která může být rozhodující.